Dávid Štefánik a Lenka Zvěřinová = šampioni jarní části ABL

25. ročník 2024jaro 2024Finále ČR jednotlivcůRekapitulace

Jarní část 25. ročníku ABL je uzavřena a s nadsázkou můžeme říct, že se při fínálové derniéře sezóny servírovaly v Praze dva hlavní chody: Žilinské bryndzové halušky a Moravský vrabec. A přeberte si to, přátelé, jak chcete.

V neděli 23. června 2024 se v Xbowlingu Prosek Duo odehrála poslední akce první poloviny roku 2024 a to Mistrovství ČR ABL jednotlivců. Všechny tři rundy byly zcela obsazené, když se do soutěže zapojilo celkem 58 mužů a 20 žen. Proti původnímu plánu jedna žena nedorazila, ale díky rychlému zareagování organizátorů se finále dočkal jeden šťastný muž z řady náhradníků. Kvalifikačních 5 her pak rozdělilo hráče a hráčky na úspěšné a neúspěšné. Do vyřazovacích finálových stepů postoupilo nejlepších 16 mužů a 8 žen s klasickými 4 koši pro muže a 2 koši pro ženy.

Přednost v reportu dostanou ženy. Hned v prvním kole jsme byli svědky velkého překvapení, když v soutěži skončily dvě nejzkušenější hráčky a jedny z adeptek na celkové vítězství, Petra Otec Hanzlovská (8. místo) a Jana Lébrová (7. místo). Druhé kolo bylo konečnou pro Andreu Kudělkovou (6. místo) a vítězku kvalifikace Věru Mašatovou (5. místo). V soutěži zůstaly nejlepší 4 ženy a bohužel, poslední hrou vyřazovací části bylo semifinále pro Ivanu Fojtíkovou (4. místo), když prohrála v moravském boji 143:179 s Lenkou Zvěřinovou. V druhém semifinále nestačila pro změnu zkušenost na divoké mládí a konečnou byl tento step pro Janu Marešovou (3. místo), když prohrál 168:225 s Julií Rácovou.

V samotném finále rozhodoval každý dohoz a nakonec se po dlouhých letech a marných bojích dočkala medaile ta, která si ji opravdu již hodně zasloužila. A hned má cenu nejvyšší, zlatou. Lenka Zvěřinová ustála velký tlak a po vítězství 184:157 mohla naplno vybuchnout její upřímný radost. Jen slova uznání platí v každém případě také pro druhou finalistku, mladičkou Julii Rácovou, která v tomto finále sice tahala za kratší konec, ale svou premiérovou individuální medailí (stříbrnou) rozšířila narůstající sbírku rodiny Rácových (s Bombers v lednu zlato, před rokem stříbro a k tomu dodal v lednu své druhé stříbro v mužích právě táta Václav). Všem finalistkám patří velká GRATULACE.

A jak nám zahráli muži? Oproti ženám postoupila do vyřazovacích bojů 16 nejlepších. V této kategorii se „počítá“ úspěšnost (dle některých názorů) až od semifinále, kde hraje 8 nejlepších. Mezitím nám v prvních dvou kolech stačilo vypadnout několik horkých favoritů minimálně právě na semifinále a podrobné výsledky se jmény jsou samozřejmě níže v přílohách. Semifinále pak bylo konenečnou pro tyto hráče. V prvním koši prohrál Jirka Hindrák (5. místo) s J. Zapletalem (205:257), v druhém košil nestačil Jan Kolář ml. (6. místo) na B. Sowińskeho (199:244), z třetího koše si porážku odnesl Timon Havelka (8. místo), prohra s D. Mojkou (162:184) a v posledním čtvrtém koši bylo semifinále konečnou pro Václava Kváču (7. místo), kterého porazil D. Štefánik (172:205).

Nejodolnější 4 muži si to o titul šampiona rozdali, stejně jako ženy, v jedné hře. Všechno nebo nic. Fináloví soupeři byli již nad síly Bartosze Sowińskeho (148), který sice neobhájil třetí místo z ledna, ale čtvrtým místem definitivně stvrdil pozici jednoho z nejlepších hráčů regionu SM. Po zlatu z podzimu 2022 dal o sobě opět hodně vědět a svou druhou medaili přidal z finále ABL David Mojka (171), tentokrát s barvou bronzu.

Výborný souboj o titul svedli poslední dva hráči finále, kteří téměř napodobili ten památečný lednový. Čísla padla opět krásná a na samotný vrchol vystoupalo absolutní mládí. Skvělou „stříbrnou“ sezónu (s Figurami druhý v 1. lize St.&JM i ve finále ABL a druhý také na Mistr. reg. St.&JM) zakončil dalším druhým místem Jaroslav Zapletal (246). Potenciál má tento mladík veliký, ale tentokrát nestačil na svého vrstevníka z Žiliny. Ano, tímto směrem se nám stěhuje titul Mistra ABL jarní části 25. ročníku a velkou radost nejen pro BA, ale celému regionu SM udělal Dávid Štefánik (257). Skvělé hry, skvělá podívaná a velká GRATULECE všem finalistům.

Všem úspěšným hráčům a hráčkám gratulujeme a těšíme se na všechny za 2-3 měsíce při podzimní části 25. ročníku Amatérská Bowligové Ligy. Do té doby přejeme krásné léto, prázdniny či dovolené a nezahálet. Kromě jiných sportovních aktivit si určitě najděte cestu na trénink do Vašich domovských center.